Ołówki
Nazwa „ołówek” pochodzi od ołowiu, z którego pierwotnie wykonywano ołówki – głównie w starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie. Rysowanie, szkicowanie czy projektowanie nie byłoby możliwe bez użycia tego właśnie elementu! Klasyczne ołówki wykonane są z grafitu i kaolinu. Im więcej grafitu w ołówku, tym jest bardziej miękki, a im więcej kaolinu, tym jest twardszy.
Istnieje 20 stopni twardości ołówków:
9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H, H, F, HB, B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B.
Ołówki oznaczone literą H (ang. hardness - twardość) to ołówki twarde, o jasnym odcieniu kreski. 9H jest w tym zestawieniu najtwardszym z ołówków. Ołówki oznaczone literą B (ang. black – czarny) to ołówki miękkie. Najbardziej miękkim jest 9B. Ołówków twardych używamy zazwyczaj do szkicowania, nakreślania konturów, czy rysunku technicznego. Są łatwo ścieralne i jasne, natomiast ołówki miękkie znajdą swoje zastosowanie przy cieniowaniu.
Do najbardziej popularnych zaliczane są ołówki, które mają średnią twardość, oznaczone literami HB lub F. Najczęściej stosuje się je do pisania i rysowania. Sprawdzą się także na lekcjach matematyki.
Oprócz tradycyjnych ołówków oferujemy także ołówki automatyczne - rysik wysuwa się w nich sam pod wpływem nacisku, dzięki wbudowanej sprężynie. Nie trzeba ich temperować, służą do precyzyjnego dopracowywania szczegółów i wypełniania niewielkich przestrzeni.